Antykoncepcja

W dzisiejszych czasach, antykoncepcja jest bardzo popularną metodą zapobiegania ciąży, stosowaną przez kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Prawidłowy dobór antykoncepcji, szczególnie przyjmowanej doustnie, jest kluczowy, aby uniknąć negatywnego wpływu na samopoczucie i zdrowie kobiety. Wiele czynników, takich jak m.in. wiek, stan zdrowia czy styl życia, powinny być brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniej metody.

Rodzaje antykoncepcji

Każdy organizm jest inny, dlatego warto udać się do gabinetu ginekologicznego i porozmawiać z lekarzem. Szczegółowy wywiad znacznie ułatwi dobór antykoncepcji, a tym samym zmniejszy ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych. Obecnie, do najpopularniejszych sposobów zapobiegania ciąży zalicza się:

  • doustną antykoncepcję hormonalną – możliwą do zastosowania przez pacjentki, u których nie występują schorzenia wątroby lub nieprawidłowości związane z krzepliwością krwi oraz gospodarką tłuszczową,
  • wkładki domaciczne – stanowią alternatywę dla kobiet, które z różnych przyczyn nie powinny stosować środków doustnych, i tych, które nie planują dzieci przez okres kilku najbliższych lat.
  • plastry, ringi – przeznaczone dla pań, które mają problemy z wątrobą lub układem pokarmowym, ponieważ substancja przedostaje się bezpośrednio do krwiobiegu,
  • zastrzyki – jedna iniekcja chroni przed zajściem w ciążę przez 3 miesiące; mogą z nich korzystać kobiety karmiące piersią,
  • prezerwatywy – powszechnie stosowana metoda, dająca wysoką, choć mniejszą niż metody chemiczne, ochronę przed zapłodnieniem. Polecane są szczególnie osobom niemającym stałego partnera, ponieważ chronią przed ewentualnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Warto zaznaczyć, że decyzja o stosowaniu danej metody, powinna nastąpić po uprzedniej wizycie w gabinecie ginekologicznym oraz wykonaniu niezbędnych badań, pozwalających na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Zapraszamy do gabinetu ginekologicznego w Grudziądzu, który świadczy wsparcie z zakresu diagnostyki oraz doboru odpowiedniego rozwiązania zapobiegającego zajściu w ciążę.